Snapologia

Z pasków papieru tworzymy moduły, z których następnie budujemy bryły. Tutaj znajdziesz sposób przygotowania modułów. Autor strony sugeruje podział kartki A4 na 8 jednakowych pasków, jednak do wykonania większych brył, polecam przycięcie kartkina przykład na 1,5 centymetrowe paski. Dzięki temu bryła jest bardziej stabilna i może utrzymać swój ciężar, a o to przecież chodzi w origami modułowym.

BRYŁY FOREMNE (PLATOŃSKIE)
Nazwa bryły i jej opis
Wygląd bryły
Przykładowa siatka
"Snupek""
Dwunastościan foremny (inaczej zwany dodekaedr) to wielościan foremny o 12 ścianach w kształcie przystających pięciokątów foremnych. Posiada 30 krawędzi i 20 wierzchołków.
Dwudziestościan foremny (inaczej zwany ikosaedr) to najbardziej złożony wielościan foremny o 20 ścianach w kształcie identycznych trójkątów równobocznych. Posiada 30 krawędzi i 12 wierzchołków.

BRYŁY PÓŁFOREMNE (ARCHIMEDESOWSKIE)
Nazwa bryły i jej opis
Wygląd bryły
Przykładowa siatka
"Snupek""
Czworościan ścięty to wielościan o 8 ścianach w kształcie czterech trójkątów równobocznych i czterech sześciokątów foremnych. Posiada 18 krawędzi i 12 wierzchołków. Czworościan ścięty można uzyskać przez ścięcie wierzchołków czworościanu foremnego.
Sześcio-ośmiościan posiada 12 wierzchołków, 24 krawędzi, 14 ścian (8 trójkątów równobocznych, 6 kwadratów).
Sześcian ścięty to wielościan o 14 ścianach w kształcie 8 trójkątów równobocznych i 6 ośmiokątów foremnych. Posiada 36 krawędzi i 24 wierzchołki. Sześcian ścięty można uzyskać przez ścięcie wierzchołków zwykłego sześcianu.
Ośmiościan ścięty to wielościan o 14 ścianach w kształcie 6 kwadratów i 8 sześciokątów foremnych. Posiada 36 krawędzi i 24 wierzchołki. Ośmiościan ścięty można uzyskać przez ścięcie wierzchołków zwykłego ośmiościanu.
Sześcio-ośmiościan rombowy mały to wielościan składający się z 24 wierzchołków, 48 krawędzi, 26 ścian (8 trójkątów równobocznych i 18 kwadratów).
Sześcio-ośmiościan rombowy wielkiposiada 48 wierzchołków, 72 krawędzie, 26 ścian (12 kwadratów, 8 sześciokątów foremnych i 6 ośmiokątów foremnych).
Sześcian przycięty posiada 24 wierzchołki, 60 krawędzi, 38 ścian (32 trójkąty równoboczne, 6 kwadratów).
Dwunasto-dwudziestościan jest zbudowany z 20 trójkatów równobocznych i 12 pięciokatów foremnych. Posiada 30 wierzchołków, 60 krawędzi i 32 ściany.
Dwudziestościan ścięty to wielościan półforemny o 32 ścianach w kształcie 20 sześciokątów foremnych i 12 pięciokątów foremnych. Posiada 90 krawędzi i 60 wierzchołków.
Dwunasto-dwudziestościan rombowy mały posiada 60 wierzchołków, 120 krawędzi i 62 ściany ( 20 trójkątów równobocznych, 30 kwadratów i 12 pięciokątów foremnych).
Dwunastościan przycięty posiada 60 wierzchołków, 150 krawędzi, 92 ściany (80 trójkątów równobocznych, 12 pięciokątów foremnych).

Strona główna origami
Galeria ogólna
Kręciołki
Sonobe
Różne modele związane z matematyką
Inne modele nie związane z matematyką
Ciekawe strony poświęcone origami