Origami modułowe

Origami modułowe to rozwinięcie pomysłu standardowego origami. Polega na tym, że elementy poskładane w sposób klasyczny, są następnie łączone w jedną całość, tworząc złożoną, przestrzenną bryłę. Bardzo popularne są modele tworzone w taki sposób, że tworzy się kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt jednakowych elementów, a następnie składa się różne kształty, które można następnie rozbudowywać w nieskończoność.

Origami modułowe polega na łączeniu wielu jednakowych części - modułów. W klasycznym origami mogły one być klejone. Jednak nowoczesne origami stawia większe wymagania: moduł powinien być tak skonstruowany, żeby wypustki trafiały w kieszonki i całość nie wymagała kleju - bryła powinna unieść własny ciężar.

Osobiście nie przepadam za origami klasycznym, natomiast bardzo lubię moduły! Aby je składać, nie muszę mieć przed oczami diagramu. Wykonuję odpowiednią liczbę modułów. Czasami jest ich naprawdę bardzo dużo, ale im ich więcej tym większa satysfakcja po złożeniu całej bryły.

Origami modułowe pozwala nam tworzyć kształty przypominające bryły geometryczne - najczęściej są to wielościany foremne lub półforemne.

Wielościany foremne zwane także bryłami platońskimi są to takie wielościany, które spełniają następujące warunki: ściany są przystającymi wielokątami foremnymi, a w każdym wierzchołku musi zbiegać się jednakowa liczba ścian. Jeżeli zaś ściany są wielokątami foremnymi, ale nie przystającymi, a w każdym wierzchołku spotyka się ta sama liczba takich samych ścian w tym samym porządku, to mamy do czynienia z wielościanem półforemnym zwanym także archimedesowskim.

Wielościany "origami" są namacalnym przykładem, że matematyka wcale nie musi kojarzyć się wyłącznie z rachunkami...